< Tillbaka

Foto: Audi

Så vill Audi återvinna mer bildelar

Publicerad: 21 Mar 2023
Biltillverkaren Audi vill försöka minska sin belastning på miljön i sin biltillverkning genom att återvinna mer.

I projektet ”Material-Loop” tittar man på Audi just nu på möjligheterna att ta delar från kundbilar som återtagits eller lösts in för att sedan använda dessa i produktionen av nya bilar. Det skriver tyska branschtidningen Autoservice-Praxis.

Tanken med projektet ”Material-Loop” är att både minska miljöbelastningen i sin biltillverkning och att göra företaget mindre beroende av inköp av råvaror. Med projektet vill man på Audi också försöka styra produktutvecklingen så att framtida bilmodeller i allt högre utsträckning går att bygga med återvunna delar och komponenter.

Audi använder redan idag återvunnet material i sin biltillverkning. Ett exempel är glas från oreparerbara vindrutor som används i tillverkningen av nya glasrutor till modellen Q4 e-Tron. Ett annat exempel är återvunna aluminiumplåtdelar från begagnade Audibilar som används som råvara i produktionen av nya bilar.

Pierre Kjellin
pierre.kjellin@sfvf.eu

076-493 10 85

Kopiera länk
Copy
Kalendern är tom...

 

PRENUMERERA NYHETSBREV(3)


 

29 Maj, 2023, Extern artikel
Sveriges bilpark blir äldre
29 Maj, 2023, Extern artikel
Michelin säljer sin verksamhet i Ryssland
26 Maj, 2023, Extern artikel
Däckline förnyar sin plattform med ytterligare 350 varumärken
25 Maj, 2023, Extern artikel
Förväntad nedgång i nyregistrering av fordon
25 Maj, 2023, Extern artikel
Dubbade däck revolutionerar snöröjning
9 Nov, 2022, Extern artikel
Volvo EX90 officiell
28 Sep, 2022, Extern artikel
Krockdetektering i nya iPhone 14
5 Jun, 2022, Extern artikel
Polestar 2 med 68 hk extra
31 Maj, 2022, Extern artikel
Kan man drifta med Range Rover Sport SVR?
19 Maj, 2022, Extern artikel
Saab 9-5 kombi hade gett Volvo V90 en tuff match
 Samarbetspartners
 Branschorganisationer i samverkan