Nytt datum satt för Elmia Lastbil i Jönköping

Publicerad: 24 Apr 2020
Det är nu klart med nya mässdatum för Elmia Lastbil. Redan den 2 ­- 5 juni 2021 möts nationella och internationella aktörer inom åkeribranschen, transportbranschen och nordens största fordonsbranschförening.

Elmia Lastbil har under flera år arrangerats i augusti månad. I och med Covid-19 (Corona) pandemin tvingades Elmia Lastbil 2020 ställa in årets mässa. Behovet att utbyta erfarenheter och visa upp nyheter inom branschen är stort så det är bra att nästa mässa kommer redan i juni 2021, säger Bo Ericsson vd för Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF).

Elmia Lastbil är en mycket viktig mötesplats för många av våra medlemmar inom SFVF. Det är trevligt och nyttigt att få träffa våra medlemmar och påbyggare och dessutom lär vi oss mycket om lastbilsbranschen och påbyggarna.

Vi kommer via www.fordonsproffs.eu och genom vårt arbete i nationella programrådet att marknadsföra Elmia Lastbil för skolor, elever och lärare. Det finns stora möjligheter till arbete i en för samhället mycket viktig bransch som vår, med goda framtidsutsikter, avslutar Bo Ericsson.

Artikelarkiv

Bilverkstadspodden
Lyssna på  
5 Aug, 2020, Extern artikel
Koenigsegg på besök hos Jon Olsson
3 Aug, 2020, Extern artikel
Duell: Polestar 2 mot Tesla Model 3
31 Jul, 2020, Extern artikel
Unik Volvo PV659 från 1936
27 Jul, 2020, Extern artikel
Mazda MX-5 Miata testad
20 Jul, 2020, Extern artikel
Köper man Polestar 2 av förnuft eller känsla?
17 Aug, 2020
SFVF:s DÄCKSKOLA - Del 1 Teoretisk utbildning - via Teams
Online med dator - via Microsoft Teams (4 tim),
21 Aug, 2020
SFVF:s Utbildning för kundmottagare och i konsten ”att lyckas med säljet”
Online med dator - via Microsoft Teams (3 tim),
25 Aug, 2020
SFVF:s DÄCKSKOLA - Del 1 Teoretisk utbildning - via Teams
Online med dator - via Microsoft Teams (4 tim),
Visa fler händelser
 Branschorganisationer i samverkan