Nytt datum satt för Elmia Lastbil i Jönköping

Publicerad: 24 Apr 2020
Det är nu klart med nya mässdatum för Elmia Lastbil. Redan den 2 ­- 5 juni 2021 möts nationella och internationella aktörer inom åkeribranschen, transportbranschen och nordens största fordonsbranschförening.

Elmia Lastbil har under flera år arrangerats i augusti månad. I och med Covid-19 (Corona) pandemin tvingades Elmia Lastbil 2020 ställa in årets mässa. Behovet att utbyta erfarenheter och visa upp nyheter inom branschen är stort så det är bra att nästa mässa kommer redan i juni 2021, säger Bo Ericsson vd för Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF).

Elmia Lastbil är en mycket viktig mötesplats för många av våra medlemmar inom SFVF. Det är trevligt och nyttigt att få träffa våra medlemmar och påbyggare och dessutom lär vi oss mycket om lastbilsbranschen och påbyggarna.

Vi kommer via www.fordonsproffs.eu och genom vårt arbete i nationella programrådet att marknadsföra Elmia Lastbil för skolor, elever och lärare. Det finns stora möjligheter till arbete i en för samhället mycket viktig bransch som vår, med goda framtidsutsikter, avslutar Bo Ericsson.

Kopiera länk
Copy

Artikelarkiv

Bilverkstadspodden
Lyssna på  
28 Sep, 2021, Extern artikel
Falken sponsrar damlag i Tyskland
28 Sep, 2021, Extern artikel
Goodyear lanserar Fuelmax endurance
27 Sep, 2021, Extern artikel
Hankook lanserar skor tillverkade av återvunna däck
24 Sep, 2021, Extern artikel
Pirelli och Lamborghini Countach firar 50 år
23 Sep, 2021, Extern artikel
Bileko förstärker i Stockholm
31 Aug, 2021, Extern artikel
Är elbilen MG ZS EV ett bra bilköp?
24 Aug, 2021, Extern artikel
Premiär för Tesla Model Y i Sverige
24 Aug, 2021, Extern artikel
Toyota Yaris GR testad
15 Jun, 2021, Extern artikel
Audi e-tron GT vs Porsche Taycan 4S
2 Jun, 2021, Extern artikel
Volvo V70 byggd i Lego
13 Okt, 2021
SFVF:s BILHANDELSJURIDIK – för fordonshandeln
Online med dator - via Microsoft Teams (3 tim), Utbildningsledare: Tomas Ulander
14 Okt, 2021
SFVF:s DÄCKSKOLA - Del 1 Teoretisk utbildning - via Teams
Online med dator - via Microsoft Teams (3 tim), Utbildningsledare: Michael Bergvall
27 Okt, 2021
Uppsägning eller avsked? Vad är skillnaden mellan uppsägning pga. personliga skäl och avsked?
KOSTNADSFRITT WEBBINARIUM - med CvZ Juridik - Online, Mellan 9:00 och 10:00 hålls seminariet och efter 10:00 finns det fortsatt möjlighet att ställa frågor direkt till juristerna.
Visa fler händelser
 Branschorganisationer i samverkan
 Annonser