< Tillbaka
Ny milstolpe för Digital-servicebook.com
Publicerad:
16 Jun 2020
Nu finns fler än 60 000 000 europeiska bilar tillgängliga i databasen Digital-servicebook.com.
- Vi på SFVF gläds över att Digital-servicebook.com nu är Europas största leverantör av fordonsinformation, säger Bo Ericsson vd för Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF).
Databasen växer stadigt och när fler och fler länder ansluter sig till Digital-servicebook.com kan vi skydda bilköpare och återförsäljare över gränserna mot skruvade vägmätare, säger försäljnings- och marknadschef Henrik Pedersen, Digital-servicebook.com.
Målet med Digital-servicebook.com är klart – det är att under de närmaste åren sätta en standard för hur fordons- och servicedata hanteras inom Europa.
Syftet med Digital-servicebook.com är även att säkerställa att det blir svårare och svårare att fuska med körsträckor för bilar som importeras eller exporteras. – Det är något som det fuskas med till ett värde av mer än 89 miljarder kronor årligen inom EU, så detta måste vi motverka på alla sätt, avslutar Bo Ericsson.
