Bo Ericsson, SFVF

SFVF avtal med Digital-servicebook - Servicedokumentation via en app, istället för en fysisk servicebok.

Publicerad: 6 Apr 2020
Nordens största fordonsbranschförening Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF) har tecknat ett avtal som gör det möjligt för fler än 2 200 svenska medlemsverkstäder att arbeta med fri servicedokumentation. SFVF har i dessa dagar tecknat avtal med Digital-servicebook och säkrar på så sätt sina medlemmar möjligheten att ge bilägare 100 % godkänd servicedokumentation via en app, istället för en fysisk servicebok.

”Det är viktigt för oss i SFVF att göra allt vi kan för att våra medlemmar ska ha det bästa möjliga skyddet i dessa Corona-tider. Därför har det varit en självklarhet för oss att förhandla fram detta avtal med Digital-servicebook.com. På detta sätt kan vi kan hjälpa våra medlemmar att hålla hjulen rullande med så liten risk för smitta som möjligt”, säger Bo Ericsson vd för SFVF.

Avtalet ger verkstäderna full tillgång till alla funktioner i Digital servicebook, bland annat en komplett historik och servicebok för alla fordon, samt möjligheten att kontrollera eventuella återkallelser eller kampanjer från producenterna.

Farväl till besvärliga och tidskrävande serviceböcker: 

Kopiera länk
Copy

Artikelarkiv

Bilverkstadspodden
Lyssna på  
2 Jun, 2021, Extern artikel
Volvo V70 byggd i Lego
1 Jun, 2021, Extern artikel
Gotland ring har blivit längre
31 Maj, 2021, Extern artikel
Skodas elbil Enyaq iV testad
12 Maj, 2021, Extern artikel
En första titt på Kia EV6
12 Maj, 2021, Extern artikel
Test av BMW M3 & M4
26 Apr, 2021
Energismarta fordonsverkstäder - kostnadsfri - välj själv när du vill genomföra kursen
Energimyndigheten och SFVF har tillsammans tagit fram utbildningen som riktar sig till fordonsverkstäder, Interaktiv webbkurs
26 Aug, 2021
VERKSTADSJURIDIK - utbildning för fordonsverkstäder, fordonslärare och konsumentvägledare
Online med dator - via Microsoft Teams (4 tim), Utbildningsledare: Bo Ericsson
Visa fler händelser
 Branschorganisationer i samverkan
 Annonser