Bo Ericsson, SFVF

SFVF avtal med Digital-servicebook - Servicedokumentation via en app, istället för en fysisk servicebok.

Publicerad: 6 Apr 2020
Nordens största fordonsbranschförening Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF) har tecknat ett avtal som gör det möjligt för fler än 2 200 svenska medlemsverkstäder att arbeta med fri servicedokumentation. SFVF har i dessa dagar tecknat avtal med Digital-servicebook och säkrar på så sätt sina medlemmar möjligheten att ge bilägare 100 % godkänd servicedokumentation via en app, istället för en fysisk servicebok.

”Det är viktigt för oss i SFVF att göra allt vi kan för att våra medlemmar ska ha det bästa möjliga skyddet i dessa Corona-tider. Därför har det varit en självklarhet för oss att förhandla fram detta avtal med Digital-servicebook.com. På detta sätt kan vi kan hjälpa våra medlemmar att hålla hjulen rullande med så liten risk för smitta som möjligt”, säger Bo Ericsson vd för SFVF.

Avtalet ger verkstäderna full tillgång till alla funktioner i Digital servicebook, bland annat en komplett historik och servicebok för alla fordon, samt möjligheten att kontrollera eventuella återkallelser eller kampanjer från producenterna.

Farväl till besvärliga och tidskrävande serviceböcker: 

Artikelarkiv

Bilverkstadspodden
Lyssna på  
5 Aug, 2020, Extern artikel
Koenigsegg på besök hos Jon Olsson
3 Aug, 2020, Extern artikel
Duell: Polestar 2 mot Tesla Model 3
31 Jul, 2020, Extern artikel
Unik Volvo PV659 från 1936
27 Jul, 2020, Extern artikel
Mazda MX-5 Miata testad
20 Jul, 2020, Extern artikel
Köper man Polestar 2 av förnuft eller känsla?
17 Aug, 2020
SFVF:s DÄCKSKOLA - Del 1 Teoretisk utbildning - via Teams
Online med dator - via Microsoft Teams (4 tim),
21 Aug, 2020
SFVF:s Utbildning för kundmottagare och i konsten ”att lyckas med säljet”
Online med dator - via Microsoft Teams (3 tim),
25 Aug, 2020
SFVF:s DÄCKSKOLA - Del 1 Teoretisk utbildning - via Teams
Online med dator - via Microsoft Teams (4 tim),
Visa fler händelser
 Branschorganisationer i samverkan