Bo Ericsson, SFVF

SFVF avtal med Digital-servicebook - Servicedokumentation via en app, istället för en fysisk servicebok.

Publicerad: 6 Apr 2020
Nordens största fordonsbranschförening Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF) har tecknat ett avtal som gör det möjligt för fler än 2 200 svenska medlemsverkstäder att arbeta med fri servicedokumentation. SFVF har i dessa dagar tecknat avtal med Digital-servicebook och säkrar på så sätt sina medlemmar möjligheten att ge bilägare 100 % godkänd servicedokumentation via en app, istället för en fysisk servicebok.

”Det är viktigt för oss i SFVF att göra allt vi kan för att våra medlemmar ska ha det bästa möjliga skyddet i dessa Corona-tider. Därför har det varit en självklarhet för oss att förhandla fram detta avtal med Digital-servicebook.com. På detta sätt kan vi kan hjälpa våra medlemmar att hålla hjulen rullande med så liten risk för smitta som möjligt”, säger Bo Ericsson vd för SFVF.

Avtalet ger verkstäderna full tillgång till alla funktioner i Digital servicebook, bland annat en komplett historik och servicebok för alla fordon, samt möjligheten att kontrollera eventuella återkallelser eller kampanjer från producenterna.

Farväl till besvärliga och tidskrävande serviceböcker: 

Kopiera länk
Copy

Artikelarkiv

Bilverkstadspodden
Lyssna på  
21 Jan, 2021, Extern artikel
QR-kod på nya EU-märkningen
21 Jan, 2021, Extern artikel
Framtidens vinterdäck sparar bränsle och miljö
20 Jan, 2021, Extern artikel
Hankook original på Audi RS Q8
20 Jan, 2021, Extern artikel
ContiOnlineContact utökas med OTR och jordbruksdäck
19 Jan, 2021, Extern artikel
Ny HR-chef på Nokian Tyres
18 Jan, 2021, Extern artikel
Nya Golf testad
14 Jan, 2021, Extern artikel
Elon Musk är nu rikast i världen
14 Jan, 2021, Extern artikel
Bonus Malus 2021 – Detta gäller
12 Jan, 2021, Extern artikel
Nya Audi RS6 testad
28 Dec, 2020, Extern artikel
Populäraste bilnyheterna 2020 – Topp 10
22 Jan, 2021
Däckskola Del 1: Teoretisk utbildning
Online med dator - via Microsoft Teams (3,5 tim), Utbildningsledare: Michael Bergvall
29 Jan, 2021
Däckskola Del 1: Teoretisk utbildning
Online med dator - via Microsoft Teams (3,5 tim), Utbildningsledare: Michael Bergvall
9 Feb, 2021
CvZ Juridik - Anställ på rätt sätt
KOSTNADSFRITT WEBBINARIUM för medlemmar i Verkstadsföretagarna / SFVF, Online
Visa fler händelser
 Branschorganisationer i samverkan
 Annonser