< Tillbaka
Ulf Stefansson jurist SFVF
Juridikfrågan: Vad händer om vi inte fått möjlighet att avhjälpa ett fel?
Publicerad:
13 Aug 2020
Kunden har utfört ett arbete hos oss för 4 månader sedan. Något blev fel enligt kunden så när hon märkte detta åkte hon därför till en annan verkstad närmare hennes bostad. Kunden vill att vi står för kostnaden för avhjälpandet.
Vi har inte blivit kontaktad av kunden innan och därmed ej fått chansen att titta på bilen och eventuellt avhjälpa. Hur svarar vi kunden?
Ulf Stefansson, SFVF:s jurist svarar:
Kunden har gjort fel som vänt sig till en annan verkstad utan att låtit er avhjälpa. I vissa fall kanske kunden inte förstår att det är en reklamation men i det här fallet borde kunden ha avbrutit uppdraget efter det att den andra verkstaden felsökt. Kundens rätt att reklamera faller därför.
Se. Även Reparationsvillkor punkt 14, 3st: ”Verkstaden är skyldig att ersätta kostnaden för en reparation eller annan åtgärd som kunden beordrat på annat håll endast om kunden först har kontaktat verkstaden, och denna inte har beaktat reklamationen trots att den har varit berättigad, eller om kunden p.g.a. särskilda omständigheter inte har kunnat nå verkstaden.”
Ni kan alltså avslå reklamationen utan att beakta felets art och vad som orsakat detta.