< Tillbaka
Så här kommer Mekos nya centrallager utanför Oslo att se ut. Skiss av Meko
Här centraliserar Meko sin lagerhantering
Publicerad:
10 Nov 2023
På en av sina marknader utanför Sverige ska Meko-koncernen bygga ett stort centrallager för tre av sina verkstadskedjor.
Den 8 november tog Meko-koncernen besluty om att bygga ett nytt stort centrallager i industriområdet Vestby strax söder om Oslo. Det nya centrallagret i Norge kommer att betjäna kedjorna Mekonomen, Meca och Bilxtra. Verkatads- och butikskedjan Bilxtra ägs och drivs av norska bolaget Sørensen og Balchen som köptes av Meko-koncernen 2011.
Byggstart är planerad till början på 2024 och centrallagret kommer omfatta 32000 kvadratmeter, omkring 110000-130000 unika artiklar och sysselsätta cirka 70 personer när det tagits i drift.
Lagerhanteringsutrustningen kommer vara av typen Autostore. Det nya centrallagret kommer drivas i ett eget bolag.