< Tillbaka

Promeisters utbildningstrailer - i utfällt tillstånd och invändigt. Foto: Promeister

Fullt upp för Promeisters utbildningstrailer

Publicerad: 22 Feb 2023
Förra vintersäsongen var det högvoltsutbildning för Meko-koncernens verkstäder som gällde. Nu rullar Promeisters utbildningstrailer vidare på nya utbildningsuppdrag.

I vinter är Promeistres 18 meter långa och utfällbara utbildningstrailer sysselsatt med den så kallade glasturnén, en utbildningssatsning inom Meko Group

Så sent som den 21 februari befann sig Promeistres 18 meter långa och utfällbara utbildningstrailer i Göteborg, där dess utbildningsteam under 20 veckor ska besöka 26 städer runt om i Sverige och ska utbilda verkstadspersonal från Meko-koncernens verkstäder i stenskottslagning, rutbyten och ADAS-kalibrering i ADAS 3000.

Den 21 februari befann sig Promeisters utbildningstrailer i Göteborg där den, utöver glasturnén, även användes till utbildning i C-däck, fälgar och lyftutrustning till kommersiella fordon.

FAKTA Promeisters Glasturné

Släpper totalt 848 utbildningsplatser i stenskottslagning under turnén

Släpper 61 utbildningsplatser i rutbyte och ADAS 3000 under stoppet i Umeå

Under utbildningsturnén används verktyg från J&B Maskinteknik

Läs mer om Promeisters glasturné HÄR

Pierre Kjellin
pierre.kjellin@sfvf.eu

076-493 10 85

Kopiera länk
Copy
Kalendern är tom...

pm sfb

31 Aug, 2023, Extern artikel
Nya Passat Sportscombi presenterad
7 Jun, 2023, Extern artikel
Premiär för Volvo EX30 – Fakta, Pris och Bilder
9 Nov, 2022, Extern artikel
Volvo EX90 officiell
28 Sep, 2022, Extern artikel
Krockdetektering i nya iPhone 14
5 Jun, 2022, Extern artikel
Polestar 2 med 68 hk extra
 Samarbetspartners
 Branschorganisationer i samverkan