< Tillbaka

Skärmdump från SVT:s hemsida.

Explosion vid bilfirma

Publicerad: 7 Mar 2023
En begagnatbilhandlare i norra Malmö drabbades natten till den 7 mars av en explosion. På samma gata ligger två bilverkstäder, varav en ansluten till Meca.

 Natten till den 7 mars detonerade en sprängladdning hos en begagnatbilhandlare, som fick flera bilar förstörda i explosionen.  Räddningstjänsten fick larmet vid 2-tiden den 6 mars och polisen spärrade senare av det närmaste området runt bilfirman.

Amilongatan är en kort gata belägen i det norra hörnet av ett större industriområde. Längs gatan, insprängt i industribebyggelsen, finns också en handfull villor. På samma gata ligger också en GBV-certifierad obunden bilverkstad samt en Meca-ansluten bilverkstad.

Det är inte första gången Amilongatan i stadsdelen Fosie i norra Malmö drabbas av sabotage. Så sent som 2019 ryckte polis och räddningstjänst ut till Amilongatan då flera explosiva föremål hittats utanför en entré längs gatan. 2018 fick räddningstjänsten rycka ut till Amilongatan efter att flera parkerade bilar satts i brand.

Kopiera länk
Copy
Kalendern är tom...

pm sfb

31 Aug, 2023, Extern artikel
Nya Passat Sportscombi presenterad
7 Jun, 2023, Extern artikel
Premiär för Volvo EX30 – Fakta, Pris och Bilder
9 Nov, 2022, Extern artikel
Volvo EX90 officiell
28 Sep, 2022, Extern artikel
Krockdetektering i nya iPhone 14
5 Jun, 2022, Extern artikel
Polestar 2 med 68 hk extra
 Samarbetspartners
 Branschorganisationer i samverkan