< Tillbaka

Dansk undersökning visar att fler väljer oberoende handlare

Publicerad: 22 Aug 2022
Fler danskar planerar att köpa nästa bil hos en oberoende handlare samtidigt som färre kommer välja en märkshandel. Och färre är intresserade av att köpa bil direkt från fabriken eller importören.

Det är analysinstitutet Voxmeter som ställt frågan och Motor-magasinet.dk som redogör för resultatet. 

Enligt Voxmeters VD Christian Stjern görs stickprover, vilket tillför trovärdighet till studien. En av frågorna som ställts är var du planerar att köpa eller leasa din nästa bil – hos en märkeshandlare, en oberoende handlare eller direkt från fabrik/importör.

I juli 2021 svarade 84,8 procent att de föredrar en märkeshandlare, i juli 2022 var motsvarande svar 82,8 procent. 

När det gäller oberoende handlare är förändringen lite större. I juli 2021 svarade 16,2 procent att de valde en oberoende handlare, i juli 2022 var motsvarande siffra 18,6 procent, vilket Voxmeter betraktar som en tydlig ökning.

När det gäller frågan om köp direkt från importör/fabrik svarade 2,6 procent i juli 2021 att de planerade köpa bilen där, medan samma siffra i år var 1,9 procent. Även här en minskning. 

Kopiera länk
Copy
Kalendern är tom...

pm sfb

31 Aug, 2023, Extern artikel
Nya Passat Sportscombi presenterad
7 Jun, 2023, Extern artikel
Premiär för Volvo EX30 – Fakta, Pris och Bilder
9 Nov, 2022, Extern artikel
Volvo EX90 officiell
28 Sep, 2022, Extern artikel
Krockdetektering i nya iPhone 14
5 Jun, 2022, Extern artikel
Polestar 2 med 68 hk extra
 Samarbetspartners
 Branschorganisationer i samverkan