Brist på halvledare leder till allt större problem
Publicerad:
14 Mar 2021
Volkswagens ID.4 är idag på väg ut till återförsäljare och leveranserna till kunderna startar i mars. Det finns enligt uppgift en stor orderreserv, men frågan är hur många bilar som kommer levereras när produktionsbegränsningar leder till bristande tillgång till bilar.
Produktionsbegränsningar kan naturligtvis bero på olika orsaker till exempel strejker som fackföreningarna på Volkswagen har hotat med men ännu inte genomfört. Det mer sannolika är bristen på halvledare - så kallade chips.
Sedan i slutet av december 2020 har många hävdat att det sannolikt skulle uppstå brist på halvledare vilket skulle orsaka problem. Bristen beror sannolikt på att Trump-regeringen begränsade tillgången till chips från Kina och följderna av den pandemi som drabbar hela världen.
Volkswagen har sagt att man riskerar att förlora 100 000 bilar under första kvartalet på grund av produktionsbegränsningar. IHS Markit har uppskattat att branschen kan gå miste om 500 000 bilar under första halvåret 2021. Det är sannolikt att fossilbilar med höga marginaler prioriteras, eftersom elbilar tenderar att använda chips till fyra gånger värdet.
https://ihsmarkit.com/index.html