< Tillbaka
Med sin nya reklamslogan "Best på bil" inleder nu Bilxtra i Norge sin nya reklamkampanj.
Bildelskedjan med Nordens kaxigaste reklamslogan?
Publicerad:
20 Mar 2023
Den ägs av Meko Group och är Norges största bildelsbutikskedja. Nu lanserar den också vad som ser ut att vara branschens uppkäftigaste reklamslogan.
I dagarna lanserar Bilxtra, som har cirka 60 bildelsbutiker i Norge, ett nytt kommunikationskoncept på Norge-marknaden. Konceptets syfte är att lyfta fram Bilxtras fokus på enbart bilar och butikskedjans kompetens. Och det gör man genom att använda sin nya slogan ”Best på bil”.
I likhet med åtskilliga andra aktörer på marknaden använder sig Bilxtra av glimten i ögat och humor i sin kampanj. Sloganen kombineras med bilder och filmsnuttar där man också ger exempel på vad man i n t e är bra på - se bilden här under.
Pierre Kjellin
pierre.kjellin@sfvf.eu
076-493 10 85
BILDEN UNDER: Bilxtras nya kommunikationskampanj i Norge innehåller också reklambilder med underfundiga och med glimten i ögat-budskap där man ger exempel på vad man i n t e är bra på.
